Jakie ćwiczenia wzmacniające biodra na odchudzanie wybrać?

odchudzanieNa podstawie badań przeprowadzonych na biegaczach, ćwiczenia wzmacniające biodra redukują ból rzepkowo – udowy, typowy ból kolan spotykany u biegaczy, a także poprawiają ich krok. Wyniki badać wykazują, że ćwiczenia wzmacniające biodra są efektywne w zmniejszaniu bólu kolan, co przyczynia się do poprawy motoryki.

Jakie są opinie badaczy?

Nie tak dawno badacze zaczęli patrzeć na biodro jako możliwą przyczynę bólu rzepkowo – udowego. Biegacze których przebadali nie mieli żadnego wykształcenia ani przeszkolenia jeżeli chodzi o prawidłowe sposoby biegania, więc sprawiało że poprawa była tu jeszcze bardziej konieczna. Poprawa mechaniki była podobna do tej u zdrowych biegaczy, których kończyny, mięśnie i stawy są zsychronizowane.

Badanie obejmowały 4 biegaczy oraz grupę kontrolną utworzoną z kolejnych 4. Pomiary wytrzymałości biodra, kinematyczne dane, pomiary tego jak kolana, biodra i golenie poruszają się podczas biegu zostały zanotowane przed i po tym jak biegacze z grupy kontrolnej przez następne 6 tygodni oddawali się swoim zwyczajowym ćwiczeniom.

Ćwiczenia, przysiady oraz trening odpornościowy, wszystko co może być robione w domu było przez nich wykonywane dwa razy w tygodniu przez 30 – 45 minut.

Przez cały 6 tygodniowy program, ruchy bioder i kolan w relacjach między sobą poprawiły się w obu grupach biegaczy, ukazując wzrost w kącie pomiędzy stawem a goleniem, stopą a udem. Używano skali bólu od 1 do 10, gdzie 3 oznaczało początek bólu a 7 bardzo silny ból, moment kiedy zwykle biegacze zaprzestają biegu. Ranni biegacze zaczynali 6 tygodniowy program oceniając ból na 7 po ćwiczeniu na bieżni a zakończyli go oceniając ból na 2 lub mniej; żadnych oznak bólu.

Ból rzepkowo – udowy, jeden z najbardziej typowych dla biegaczy pojawia się gdy kość udowa trze o tył kolana. Biegacze doświadczający tego bólu zwykle nie czują bólu kolana, gdy zaczynają biegać ale kiedy już ból się pojawi – systematycznie robi się coraz gorzej. Kiedy przestaną biegać, ból znika praktycznie od razu. Badania wykazują, że ból ten praktycznie „wyciera” chrząstki i ma podobne efekty jak choroba zwyrodnieniowa stawów. Uczestnicy doświadczyli wielu typowych objawów bólu rzepkowo – udowego, najczęściej spotykanym jest zapadanie się kolana do wewnętrz podczas biegania lub wykonywania przysiadów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *